Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

BERAT KANDİLİ MESAJIMIZ

Hamd âlemlerin yegâne sahibine, Salat ve selam Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’ e, al ve ashabına ve tüm müminlerin üzerine olsun

Bugün Berat gecesi, yani Müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağını umduğu gece.

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuru kazandırır. Aynı zamanda suç ve yanlışlardan kaçınma, günahlardan arınma; affedilmenin yanında affedici olma, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme bilinci de verir.

Berat bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür imkânı kazandıran bir fırsat gecesidir. Berat,  mağfirettir. İlahî rahmetin tecelli ettiği gündür. Berat, pişmanlık ve umut zamanıdır. Berat gecesi ellerin duaya, gönüllerin Mevla’ya açıldığı gecedir. Rabbimize yönelip mağfiret iklimine girmenin adıdır.

Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına varmalı, Sevgili Peygamberimiz (sav)’in; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum…” şeklindeki yönelişi ile özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

Peygamber Efendimiz (sav), Berat Gecesinin faziletini bir kutsî hadiste şöyle anlatır: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur. (İbn Mâce)

Değerli Peygamber Sevdalıları!

Günümüzde dünya Müslümanları ve mustaz’afları zalimlerin zülüm pençesinde inlemektedirler. Mazlumların feryad u figanları Arş-ı Alayı inletmektedir. Bilelim ki zalimlerin zulümdeki bu pervasızlığı Müslümanların ayrılık içinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı başka yerlerde suçlu aramak yerine kendimize dönelim ve bu gecede Rahmeti sonsuz Rabbimize yönelelim. Geçmiş bütün zamanlarımızın muhasebesini yapalım. Hatalarımızın telafisi ve affı için Rabbimize sığınalım, Rabbimizden beraet dileyelim. Bu gecemizi hayata yeni bir başlangıç olarak kabul edip Rabbimizin razı olduğu ve beratına layık gördüğü bir mü’min olma yolunda ilk adımımızı atalım. Bu gecemizi Efendimiz (sav) ‘in ihya ettiği şekliyle ihya edelim.

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak tüm Müslümanların Berat gecesini tebrik ediyoruz. Bu gecenin tüm Müslümanlar için Allah’tan bir beraet vesilesi olmasını, yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. 19.04.2019

 

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Ocak 2021
  P S Ç P C C P
  « Ara    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031