preload logo
Peygamber Sevdalıları Vakfı
"O'nu Örnek Almadıkça İnsanlık Huzur Bulamaz"
Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Hz. Muhammed’in mesajına ihtiyacımız var

Platformumuz tarafından Gaziantep’in merkez Kızıkhamurkesen Mahallesi’nde düzenlenen Mevlid-i Nebi etkinliğinde, insanlığın bugün Hz. Muhammed’in getirdiği mesaja muhtaç olduğuna dikkat çekildi.

hz-muhammedin-mesajina-ihtiyacimiz-varPlatformumuzun Gaziantep İl Koordinatörlüğü tarafından merkez Kızıkhamurkesen Mahallesinde (köyünde) “Rahmet, Barış ve Adalet Peygamberi Hz. Muhammed (sav)” temasıyla Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi.

Kızıkhamurkesen Köyü Camide düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Seslendirilen ilahi ve Mevlid-i Şerif ile devam eden programda Kervan FM programcılarından İbrahim Halil Akbalık, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

İnsanlığın bugün Hz. Muhammed’in getirdiği mesaja muhtaç olduğuna dikkat çeken Akbalık, dünyanın artık Hz. Muhammed’in (sav) mesajından uzak duranların dehşetinden sarsıldığını vurguladı.

Akbalık, “Biz bu dini ve hidayet rehberimiz olan bu Kur’an-ı Hz. Muhammed (sav) öğrendik. Bizler Hz. Muhammed’i güzel bir şekilde anlayacağız. Şimdi biz bu zamanda Hz. Muhammed’in (sav) sünnetine muhtacız. Sünnet dediğimiz zaman Hz. Muhammed’in (sav) Kur’an anlayışıdır. Hz. Muhammed (sav) Kur’an-ı nasıl anladı ve algıladı? Kur’an-ı Kerim’i Hz. Muhammed’siz anlayanlar yeryüzünün tamamını kana buladılar. Müslümanların kanına girdiler. Bizler Hz. Muhammed (sav) Kur’an-ı nasıl anlamışsa biz onu o şekilde anlayacağız. Hz. Muhammed’in (sav) getirdiği mesajlarına bugün öyle muhtacız ki dünya artık Hz. Muhammed’in (sav) mesajından uzak duranların dehşetinden sarsılıyor.”dedi.

İslam’ın barış dini, Hz. Muhammed’in de barış peygamberi olduğunu vurgulayan Akbalık, “İslam öyle bir dinki ve o kadar temiz bir dinki kirli, kavganın olduğu ortamlarda İslam anlaşılmıyor. İslam barışın, dostluğun hakim olduğu ortamlarda gelişiyor ve anlaşılıyor. Hudeybiye barış antlaşmasından sonra da bakıyoruz ki Müslümanların sayısı kat kat artıyor. Nedeni ise barış ve huzur vardı. Kavga, savaş yoktur. Ama küfür, kominizim, terör ve adına ne derseniz deyin kötü düşünceler ve anlayışlar ne kadar kavga, kan varsa onlar o kadar taraftar bulurlar. Bundan dolayı İslam’ın bir adı da barıştır. Peygamberimiz de barış peygamberidir. Peygamber efendimiz kavgayı istememiştir. Mekke’nin fethinde, Hudeybi’de ve Hayber’de yani her tarafta bunu gördük. Ama yeri gelince de Hz. Muhammed (sav) kılıcını da elinden bırakmadı.”ifadelerini kullandı.

“Ümmet olarak kan dökmeyi, kini ve nefreti önceleyen çağrıları değil efendimizin hikmet, merhamet, vicdan, adalet, hak ve hakikat yüklü çağrılarına çok ihtiyacımız var. Bugün çoraklaşan yüreklerimizin O’nun rahmet damlalarıyla hayat bulmasına ve yeniden fethedilmesine çok ihtiyacımız var. Bugün O’nun gözüyle insanlığa bakabilmeye, acı ve kederleri hissedebilmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bugün her yönüyle O’nu örnek almaya, ahlakıyla ahlaklanmaya, sünnetini, benliğimizi her türlü kötülükten koruyacak erdemli tutum ve davranışlara dönüştürmeye çok ama çok muhtaç ihtiyacımız var.”şeklinde konuştu.

Kurtuluşun İslam’da olduğunu, Müslümanların Hz Muhammed’i kendilerine örnek ve tek önder olarak kabul etmeleri gerektiğinin altını çizen Akbalık, Hz. Muhammed’in mesajından uzak duranların içinde olduğu duruma dikkat çekerek, konuşmasını şu ifadelerle noktaladı:

“O, peygamber bizlere karşı çok şefkatli ve merhametliydi. Müslümanlar olarak Hz. Muhammed’in mesajına canı gönülden kulak verelim. Bizlere Hz. Muhammed’i anlatanlara ‘lebbeyk’ diyelim. Bizler onurumuzu Hz. Muhammed (sav) ile şereflendirelim. Hz. Muhammed’siz bu dünya ne işe yarar. Hz. Muhammed’siz Kur’an anlaşılmıyorsa bu hayat nasıl anlaşılacak. Hz. Muhammed’in (sav) çizgisinden geçmeyen gençlere bakıyoruz perişandılar, madde bağımlısı olmuşlar, delalete girmişler.”

Program Recep Eren’in yaptığı dua ile sona erdi.

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Ağustos 2020
  P S Ç P C C P
  « Tem    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31