Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Karakoçan’da Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi

Platformumuz üyesi Yeni İhya-Der tarafından Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi

karakocanda-mevlid-i-nebi-etkinligi-duzenlendiPlatformumuz üyesi Yeni İhya-Der, Elazığ’ın Karakoçan İlçesinde Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi. Hz. Muhammed (sav) kutlu veladetinin seneyi devriyesinde “Rahmet, Barış ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed” temasıyla Karakoçan’da anıldı.

Karakoçan Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan mevlit ile devam eden programda ilahi ve ezgiler seslendirildi. Programda kız çocukları da ilahi ve şiir seslendirdi.

Etkinlikte konuşan Araştırmacı Faruk Dinç Hz. Peygamberin hayatından önemli bölümleri anlatarak onun rahmet, barış ve adalet yönüne dikkat çekti.

Hz. Muhammed’in Hacer-ül Esvet taşını bırakmada gösterdiği adalet örnekliğini hatırlatan Dinç, bugün İslam ülkelerinde adalet olmadığı için kargaşanın olduğunu ifade etti. Dinç, “Bugün ümmet bir birine girmiş, bir kin bir öfke yükseliyor. Eğer Hz. Muhammed’i (sav) aramızda hakem tayin edersek kavgalar bitecek.” dedi.

Hz. Muhammed’in rahmet peygamberi olduğunu ifade eden Dinç, onun sayesinde kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesinden vaz geçildiğini belirtti. Ardından günümüzde Hz. Muhammed’in sünnetine intiba edilmediği için kızların ekranlara, sokaklara gömüldüğünü ifade etti.

Dinç, “Bugün bizler Hz. Muhammed’in (sav) peşinden gitmesek katı yürekli insanlar olacağız. Bugün de biz kızlarımızı ekranlara gömdük, sokaklara gömdük, deniz kenarlarına gömdük. O gün o kızlar gömüldüğü zaman cennete gidiyorlardı. Bugün ekranlara gömdüğümüz kızlarımız nereye gidiyor? Sokaklara saldığımız kızlarımız nereye gidiyor acaba? Bu kızlarımızın sadece dünyaları gitmiyor. Onların ahiretleri de gidiyor. Ayrıca sadece kendileri de gitmiyorlar evlatlarını da götürüyorlar, anne ve babalarını da götürüyorlar. Hepsini kendisi ile beraber cehenneme götürüyorlar. Bizde bu şekil kızlarımızı diri diri gömmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Dinç konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Eğer Hz. Peygamber’in sünneti aramızdan çekilip götürülüyorsa eğer insanlar onu kulak ardı ediyorlarsa emirlerine uymuyorlarsa bizde sahabe gibi onun sünnetinin yaşanması için mücadele etmeliyiz.”

Program yapılan dua ile son buldu.

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Eylül 2021
  P S Ç P C C P
  « Ağu    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930