Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Kuyular köyünde Kutlu Doğum coşkusu

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Hani’ye bağlı Kuyular köyünde (Nêribê Axayo) “Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)” temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Çevre köy ve mezralardan katılımın olduğu alanda, Kürtçe (Kurmanci-Zazaki) ve Arapça “Hoş geldiniz” yazılı pankart asıldı. Cuma namazından sonra başlayan etkinliğe köy sakinleri ve misafirler alana akın ettikleri görüldü.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, okunan mevlit ve salavatlarla katılımcılara duygu ve coşkulu anlar yaşattı. 7’den 70’e yüzlerce kişinin katıldığı etkinliğe konuşmacı olarak İttihad’ul ulema üyelerinden Abdülbari Çelik katıldı.

Özlem Ajans sanatçılarının seslendirdiği ezgilerle katılımcılar heyecan ve coşkunun doruğuna ulaştı. Okunan mevlit ile devam eden etkinlikte sık sık tekbir ve salâvatların getirilmesi, duygu dolu anlar yaşanmasına sebep oldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kur’an kursu hocası Hüseyin Narçiçek, Hz. Muhammed’i yâd etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Narçiçek, Hz Muhammed’in kendilerine getirmiş olduğu hak dini bir sonraki nesile ulaştırmakla mükellef olduklarını, bu nedenle Kutlu Doğum ve benzer programlar tertiplediklerini, Hz Muhammed’in mesajını halka ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinde örnekler veren İttihad’ul Ulema üyelerinden Abdülbari Çelik, Hz Muhammed’in örnek adalet davranışlarından kesitler sundu.

Çelik, Hz. Muhammed’in zalimlere karşı düşman olduğunu ve fakir ve fukaralara yetimlere karşı merhamet davrandığını belirterek şunları söyledi: “Allah resulü zalimlere düşman idi, fakir ve fukaralara yetimlere karşı merhametli bir Peygamber’di. Nitekim Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de ‘Ey iman edenler Allah için şahit olun Allah için adaleti yakta tutun bir topluma karşı kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adaletli olun adalet takvaya çok yakındır.’ Allah’tan korkarım Allah’tan hayâ edelim.  Allah’a karşı iffet sahibi olalım. Şüphesiz Allah adil olmayı, iyilikte bulunmayı, akrabalarımıza karşı ve bütün insanlara karşı iyilikte bulunmamızı emrediyor. Yine fuhuştan, münkerattan, zulümden, kötülükten bizleri alıkoyuyor.” şeklinde konuştu.

Hz Muhammed’in kendi şahsında adaleti tatbik ettiğini vurgulayan Çelik, Veda Hutbesi’nden kesitler sunarak, “Allah Resulü vefatına on gün kala minbere çıktı. ‘Ey arkadaşlarım, ey ashabım! Bakın, yıllarca beraberiz, kimin malını yemişsem ben buradayım, gelin malınızı alın. Kime hakaret etmişsem gelin hakkınız benden alın. Kime kamçı vurmuşsam gelin vücudum burada, bedenim burada gelin intikamınızı, hakkınızı benden alın.” ifadelerini kullandı.

Çelik, bütün alanlarda Hz Muhammed’in örnek bir kişilik olduğunu belirterek, o dönemde yaşanan örnek hayatlardan kesitler sundu.

Allah’ın düşmanlarını beslemenin, akrep ve yılan beslemeye benzeten Çelik, “Akrepleri, yılanları beslemek zulümdür. Fareleri beslemek zulümdür, Allah’ın düşmanlarına arka çıkmak zulümdür. Devamlı fakirlerle, fukaralarla, yetimlerle ve Allah’a giden insanlarla beraber olmamız lazımdır.”dedi.  (Abdurrahman Tetik, Emrah Deniz-İLKHA) 

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Mayıs 2021
  P S Ç P C C P
  « Nis    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31