Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

MEKKE’NİN FETHİ YIL DÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE VAKFIMIZIN MESAJI

MEKKE’NİN FETHİ YIL DÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE VAKFIMIZIN MESAJI

 

Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a hamd u senalar olsun. Salat ve selam; gönülleri fetheden, âlemlere rahmet olarak gönderilen ve en güzel örnek olan gözümüzün nuru Hz. Muhammed’e(aleyhi salatu ve’s-selam) ehl-i beytine, seçkin ashabına ve O’nun yolunu kıyamete kadar sürdürenlerin üzerine olsun.

 

’’Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik’’(Fetih-1) 

 

“Vallahi! Sen Allah’ın en hayırlı beldesi, Allah’a en sevgili topraksın. Eğer senden ayrılmak zorunda bırakılmasaydım, ayrılmazdım.”(Tirmizi)  

    

Mekke; Hz. İbrahim’in(as) Tevhid inancının sembolü olan Kâbe’yi oğlu Hz. İsmail(as) ile birlikte inşa ettiği; Peygamberimizin, kutlu doğumuna yakın bir zamanda Ebabil kuşlarıyla Ebrehe ve ordusunun darmadağın edildiği; Hz. Peygamberin doğup büyüdüğü, gençlik yıllarını geçirdiği ve vahyin indiği kutsal bir şehirdir.

“Oku” emrinin verilmesi ile birlikte vahyin nuruyla nasiplenen Müslümanlar, kendi öz yurdunda garipsenmiş, türlü türlü işkence ve eziyetlere maruz kalmış, kendilerine boykot uygulanmış ve bu kutsal şehirden zulmen çıkarılmışlardır. Peygamber Efendimizin “Şu yeryüzünde bana en sevimli yer” dediği bu şehirden hicret etmek zorunda bırakıldı. Ancak Yüce Allah, kutlu bir fetihle Habibi’ne Mekke’yi fethetmeyi nasip etti. Böylelikle Mekke’de putlar alaşağı edilerek Kâbe-i Muazzama tümüyle şirkten arındırıldı. Hakkın galip, batılın zail olduğu bu fetihte; İslam ile insan arasına giren tüm engeller bertaraf edildi.

Fetih; sadece toprakları, sınırları genişletmek değildir. Aynı zamanda gönülleri de fethetmektir.

Fetih; sömürgecilerin yaptığı yağma, yıkma ve yakma eylemlerini barındıran bir işgal eylemi değildir. Aksine insanları hem dünya hem de ahiret saadetine kavuşturan bir ihya ve inşa hareketidir.

Fetih; zulüm ve sömürü sistemleri karşısında adaleti tesis etmektir.

Fetih, kötülüğe bir set olup iyiliğe açılan bir kapıdır.

Fetih ile beraber insanların; akıl, can, mal, din ve neslin güvenliği güvence altına alınır. Bundan dolayı Mekke‘nin Fethi’ne sadece tarihi bir olay penceresinden bakmamak gerekir.

Böylesine fetih dolu bu günlerde maalesef yılbaşı adı altında büyük günahlar işlenmekte; İslam’a, gelenek ve göreneklerimize uymayan adetler türetilmektedir.  Peygamber Efendimiz (sav) “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.’’(Ebu Davud) hadis-i şerifin hakikati unutulmamalı ve yılbaşına kutsallık atfedilmemelidir.

Yılbaşı, Müslümanlar için Miladi takvimin başlangıcından öteye ne dini ne de kültürel bir anlam ifade etmektedir. O günde, her gün yapılması gerektiği gibi ömür sermayesinden geçen her günün muhasebesi yapılır ancak.

Bu münasebetle Mekke’nin Fethi yıl dönümünde, bu kutlu fethi yâd ederek bu ruhla tekrar dirilmeyi, gönülleri fethetmeyi, İslam âleminde de zaferlerle dolu günlerin müjdecisi olma ümidiyle Yüce Rabbimizden hayırlara vesile olmasını dileriz. 30.12.2020

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

mekkenin fethi (2)
 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Nisan 2021
  P S Ç P C C P
  « Mar    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930