preload logo
Peygamber Sevdalıları Vakfı
"O'nu Örnek Almadıkça İnsanlık Huzur Bulamaz"
Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Nerede olursak olalım Peygamber Efendimiz gibi mücadelemizi sürdürmeliyiz

Siirt'in Şirvan ilçesinde düzenlenen Mevlid-i Nebi etkinliğinde, Müslümanların her yerde Hz. Muhammed gibi hak ve adalet mücadelesini sürdürmeleri gerektiği belirtildi.

nerede-olursak-olalim-peygamber-efendimiz-gibi-mucadelemizi-surdurmeliyizPlatformumuzun Siirt Koordinatörlüğü tarafından Şirvan ilçesinde “Rahmet, Barış ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)” temalı Mevlid-i Nebi etkinliği gerçekleştirildi.

Şirvan Halk Eğitim Merkezinin konferans salonunda düzenlenen etkinlik, Abdülkerim Saka Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Okunan ilahi ve mevlid-i şerif ile kız çocuklarının Hz. Muhammed’i konu alan şiirlerinin ardından etkinlik, Kur’an Nesli Platformu Koordinatörü Kenan Çaplık’ın, günün anlam ve önemine dair konuşmasıyla devam etti.

Hz. Muhammed’in âlemlere rahmet olarak gönderilen bir elçi olduğunu belirten Çaplık, onun hayatının her anının ve ashapla diyaloğunun büyük dersler içerdiğini söyledi.

Çaplık, “Mekke fethedilirken, Mekke’nin çok etkili bir ailesi olan Mahzumoğulları kabilesinin içerisinden Fatıma binti Kays isminde bir bayan hırsızlık yapıyor. Mekkeliler, ehlibeyte yakınlığıyla bilinen Usame’yi Peygamber Efendimize göndererek aracı kılıyor. Usame, Peygamber Efendimize gidip bu meseleyi arz edince Peygamber Efendimiz ‘Sizden önceki kavimlerde güçlü olan bir kavim hırsızlık, arsızlık, adaletsizlik yaptığı zaman herhangi bir ceza uygulanmazdı. Fakir, kimsesiz, etkisi olmayan bir insan bir yanlış yaptığı zaman hemen cezası uygulanırdı. Onların helak olma sebebi budur. Yemin ederim, hırsızlık yapan kızım Fatıma bile olsa onun cezasını uygulardım.’ diyor. İşte, adalet ve peygamberi tavır budur. Toplumu ayakta tutacak çimento ve harç budur. Bu harç olmasa bu toplum birbirini tutmaz, tutmuyor da. Görüyor muyuz? Çevremizde adaletten bahsedecek birileri yok. Bahsedenlerin adaletsizlikleri o kadar artmıştır ki inandırıcılıkları yok. Bu adalet duygusu, tevhide inanma ve Allah’ın dininin tavizsiz bir şekilde herkes tarafından bilinmesi, uygulanması noktasında böyle bir anlayışı bize miras ve sünnet bırakmıştır.” dedi.

“Nerede olursak olalım Peygamber Efendimiz gibi mücadelemizi sürdürmeliyiz”

Müslümanların nerede olurlarsa olsunlar Hz. Muhammed gibi hak ve adaletin yanında yer almaları gerektiğini vurgulayan Çaplık, “Değerli kardeşlerim! Peygamber sevdalıları olarak kendi toplumumuzun içerisinde, mahallemizde, çevremizde, ticaret hanemizde, nerede olursak olalım biz de tıpkı Peygamber Efendimizin o tavizsiz davranışı gibi herkese aynı eşitlikte, aynı muameleyi uygun görerek dinimizi yaşamamız, mücadelemizi sürdürmemiz ve insanlara çare olmamız lazım. Hz. Usame gibi pişmanlıklar bize fayda vermeyecektir. Çünkü Peygamber Efendimiz hayatta olduğu için ona fayda verdi, ona dua ettiği için kurtuldu. Peki, bize kim kefil olacak? Biz birilerini kayırdığımızda, ‘İşte bu benim ailemdendir, bu benim akrabamdır, bu benim taraftarımdır.’ dediğimizde ve adaletsizlikle yaklaştığımızda Allah’ın indinde bizi kim kurtaracak? İşte, böyle bir gün gelmeden önce bizler, hakkın ve hukukun yanında olacağız Allah’ın izniyle.” ifadelerini kullandı.

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Eylül 2020
  P S Ç P C C P
  « Ağu    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930