preload logo
Peygamber Sevdalıları Vakfı
"O'nu Örnek Almadıkça İnsanlık Huzur Bulamaz"
Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN İTİKÂFA KATILIM ÇAĞRISI

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ramazanın son on gününde gerçekleştirilen Peygamber sünneti itikâfa katılım çağrısı yaptı.
İtikâf sünneti hakkında bilgilendirmede bulunan Platform,“İtikâf; Allah’ın rızasını gaye edinerek, manevi kazanımlar elde etmek, dünyanın boğucu, yorucu ve fani meşgalesinden kurtulup, günahlarla kirlenen nefisleri tezkiye etmek, kararan gönülleri ibadet, dua, tazarru ve zikirle aydınlatmak için mescitlerde belli adap içerisinde bir müddet kalma eylemidir.” Dedi.
Peygamberin her Ramazanın son on gününde itikafa girdiği belirtilen açıklamada, “Sevgili peygamberimiz Medine’ye hicretinden sonra her yıl Ramazanın son on gününde itikâfa çekilir, bütün geceyi ve gündüzü ibadet ile ihya eder ve bunu mümtaz sahabelerine de şiddetle tavsiye ederek kendisinden sonrada biz ümmetine kalıcı ve müeekked bir sünnet olarak bırakmıştır. Aziz peygamberimizin ( s.a.v. ) bir yıl seferde olduğu için giremediği itikâfı ertesi yıl yirmi gün kalarak telafi etmesi itikâfın önemli bir ibadet olduğunun en bariz delilidir.” İfadeleri kullanıldı.
İtikâfa mescitlerde girilmesi gerektiğini belirten Peygamber Sevdalıları Platformu,“  İtikâf ibadetiyle ilgili olarak Rabbimiz(c.c):Mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın, Allah kendisinden sakınsınlar diye ayetlerini böyle açıklar(Bakara 187) ile bu ibadetin büyüklüğünü, değerini ve aynı zamanda İtikâfa girecek yerin mescit olması gerektiğine açık vurgu yapmıştır.” Açıklamasında bulundu.
Müslümanları unutulmaya yüz tutmuş itikâf sünnetini ihya etmeye çağıran Peygamber Sevdalıları Platformu, “Özellikle Müslümanlar arasında unutulmaya yüz tutmuş bu muazzam sünneti ihya etmek, unutturmamak için tüm Müslümanların duyarlı olmaları gerekmektedir. Özellikler muhtaç olduğumuz manevi gıdayı elde temek, rabbimize tevbe, istiğfar ve ibadetle yaklaşmak için en güzel fırsatlardan olan ramazanın son on gününü itikâfla geçirmek gayretinde olmalıyız.” Dedi.
İtikâf ibadeti esnasında Müslümanların vahdet ve kurtuluşu için müminleri duaya çağıran Platform son olarak şu ifadeleri kullandı: “Ramazan ayının manevi atmosferinden doyasıya teneffüs etmek, günahlardan arınmak, rabbimizle baş başa kalabilmenin en güzel zaman dilimi olan ve içinde bin aydan daha hayırlı kadir gecesini barındıran ramazanın son on gününü ibadete ayırmak çok karlı bir amel olarak karşımıza çıkacaktır. Özellikle duaların kabul olunduğu bu zaman diliminde; zülüm altında inleyen tüm mazlum halklar için, bölük pörçük olmuş İslam ümmetinin vahdeti için dua etmeliyiz. Bugünlerin tüm insanlık ve İslam âlemi için hayırlar getirmesini cenabı haktan niyaz ederiz.”

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Ağustos 2020
  P S Ç P C C P
  « Tem    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31