Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

REGAİB GECESİ VE ÜÇ AYLAR MESAJIMIZ

REGAİB GECESİ VE ÜÇ AYLAR MESAJIMIZ

     Bütün kâinatın yegâne ve tek sahibi, Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
Salat ve selam O’nun âlemlere rahmet olarak gönderdiği Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’nın üzerine olsun.
Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini ve Ramazan ayını içinde barındıran mübarek üç aylara girmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Resulullah (sav) üç aylar için: “Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” diye dua etmiştir. ” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259)
Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece Regâib gecesi ile üç aylar başlıyor. Rahmet ve mağfiretle dolu üç aylarda hepimiz daha fazla iyilik yapmaya vesile aramalıyız. Üç aylar, müminlere açılmış bir fırsat kapısıdır. Üç aylar vesilesiyle her Müslümanın geçmişin muhasebesini yapıp, ibadetlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekir. Receb ayında; Regaib ve Mirac, Şaban ayında Berat, Ramazan ayında ise Kadir Gecesi gibi dört ayrı önemli geceyi içinde barındıran üç aylar ALLAH’ın kullarına bir ikramıdır. Resulullah (S.A.V.) efendimiz, “Recep Allah’ın, Şaban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” hadis-i şerifini hatırımızdan çıkarmadan ibadet ve kulluk görevimizi aksatmayalım. Mübarek üç aylar içerisinde yer alan ulvi gecelerin geçmişe dönük hata ve kusurların affedilmesi için birer ganimet olduğunu unutmadan bu fırsatı çok iyi değerlendirilmeliyiz.
Bu mevsimde Kur’an’a sarılmamız, Kur’an’dan ilham almamız Kur’an gözüyle hayata bakmamız gerekir. Dünyadaki hayatımızı Kur’an’ın emri doğrultusunda yaşamalı ve Kur’an’ı sadece ibadi yönleriyle değil, her yönüyle hayatımıza tatbik etmeliyiz.
Bu aylarda iyiliklerimizi, yardımlaşmalarımızı, akraba ziyaretlerimizi, eş ve dost ziyaretlerimizi, selamımızı, yedirme, içirme, ikram etmeyi, birbirimizi arayıp hal hatır sormalarımızı, dualarımızı, nafile ibadetlerimizi, oruçlarımızı, sadakalarımızı daha çok artıracağız. Her şeyden önemlisi de daha çok gönül kazanmaya, insan inşa etmeye, çocukları, yetimleri, öksüzleri, hastaları, yaşlıları, kimsesizleri daha çok ziyaret etmeye çalışacağız.
Bu münasebetle idrak edileceğimiz üç aylar ile Perşembe akşam idrak edeceğimiz Regaib Kandilinin hayırlara vesile olmasını, İslam âlemine huzur ve bereket getirmesini, dökülen gözyaşlarının ve akan kanın son bulmasını Rabbimizden niyaz ederiz.     07.03.2019
PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Mayıs 2021
  P S Ç P C C P
  « Nis    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31