Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Siyer Sınavında Bingöl’de dereceye girenlere ödülleri verildi

Vakfımız tarafından düzenlenen Siyer Sınavında Bingöl’de dereceye girenlere ödülleri verildi.

siyer-sinavinda-bingolde-dereceye-girenlere-odulleri-verildiVakfımız tarafından “O’nu Oku, O’nu Yaşa” sloganıyla 17 Şubat’ta Türkiye genelinde düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavında Bingöl’de dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bingöl merkezde Siyer Sınavında başarı gösterip dereceye giren 75 kişi için Bingöl Belediyesi Veysel Belgin Gençlik Merkezinde ödül töreni düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Vakfımızın Bingöl Temsilcisi Ömer Aşkın, selamlama konuşmasında, 7 yıldır Türkiye genelinde Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Siyer Sınavı düzenlediklerini söyledi.

Aşkın, şunları söyledi: “Siyer Sınavındaki amaç; çocukların, gençlerin, kızların, hâsılı 7’den 70’e her yaştan Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlaması, bu hayatı kendi hayatına tatbik etmesi, İslam’ın merkezinden yani Kur’an ve sünnetten belirtmesi amacıyla bu niyetle yola çıktık. Allah’a hamd olsun insanlarımızın bu sınava teveccühünü görmekteyiz. Ödülleri kazanan kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Bizler Siyer Sınavını önemsiyoruz. Çünkü Siyer Sınavı İslam’ın kaynağından, İslam önderinin hayatından öğrenme amaçlıdır. İnşallah sizler bu sınava verdiğiniz önemi devam ettirirsiniz. Yeni nesilleri siyer ile ihya etmeye çalışın. Bu konuda emeğiniz olsun ki asıl saadete namzet bir gelecek görelim inşallah.”

“Siyer Sınavına giren herkes birinci olmuştur”

Siyer Sınavının ödül töreninde konuşan ilahiyatçı Sadullah Arpa, Siyer Sınavı’nın önemine vurgu yaparak, “En çok heyecanlandığımız, anlamlandığımız sınav bu sınavdır. Bu bir yarışma formatında yapıldı. Bu sınavın birincileri, ikincileri, üçüncüleri var. Bu sınava girenlerin hepsinin birinci olduğunu ödüle layık olduğuna inanıyorum.” dedi.

“Kurtuluşumuzun vesilesi olan Hazreti Peygamberin hayatını gereği gibi yaşamıyoruz”

Arpa, şunları söyledi: “Bu çağda birçok cazibeli ortamlara gençlerimizin çağrıldığı bu dönemde, gençlerimiz fedakarlık yapıp, bu sınava niyetleniyorlarsa, kayıt yapıp kitap alıyorlarsa, bu kitabı okuyorlarsa, uykularından fedakarlık yapıp bu sınava giriyorlarsa bu çok anlamlı önemli bir şey. Bu anlamda fedakârlık yapıp sınava giren bütün gençlerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız bu işin birincisi, bu işten ödüle layık kişilerdir. Fakat ödül de biraz imkânlarla alakalıdır. Keşke gönül el verseydi, imkânımız olsaydı bütün siyer sınavına katılan Peygamber Efendimizin aşkıyla bu sınava katılanların hepsine ödül verilebilseydi. Ama bu da biraz imkânla alakalı onun için bu işten biraz daha gayret eden, biraz fazla okuyan, biraz daha çaba sarf edenler her işte olduğu gibi ödüle layık görülür ödül onlara verilirdi. Bu ödül gerçekten anlamlı. Hazreti Peygamber Efendimizin adına ödül alıyoruz. Hazreti Peygamberimizin bu dönemde onun hayatını öğreniyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Hem bu dünyada hem de ahiretimizin kurtuluşuna sebep olacak Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmeye, yaşamaya, onu sevmeye, çağıran çok ortamlarımız yok.”

Arpa, “Allah’a şükür Peygamber Sevdalıları Vakfı bu işin öncüsü olmuş, bulunduğu her ortamda bu işi öncelemiş. Peygamberimizin hayatını, örnek kişiliğini sokaklarımıza getirmişler, okullarımıza getirmişler, sınıflarımıza getirmişler. Bu çabaları için Peygamber Sevdalıları Vakfına teşekkür ediyorum. Bulundukları her ortamda Muhammedî bir havayı, Muhammedî bir kokuyu yayıyorlar. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

“Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar”

Girdiği Siyer Sınavı’nda Umre ödülünü kazanan katılımcılardan Yunus Bütün de yaptığı Zazaca konuşmada, “Hazreti Muhammed’in hayatını okuduğumuzda; hakkı, adaleti, merhameti ve şefkati öğreniyoruz. Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar.” İfadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Siyer Sınavı’nda dereceye girenlere ödülleri; HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, ÖNDER Bingöl Temsilcisi İlahiyatçı Sadullah Arpa, İHH Bingöl Derneği Başkanı Muhittin Gilli, HÜDA PAR Bingöl İl Başkan Yardımcısı Vahit Eser, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Suat İşcan, Bingöl FM Müdürü Nebi Bozaba ve HÜDA PAR kadın kolları bayanlar tarafından verildi.

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Mart 2021
  P S Ç P C C P
  « Şub    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031