Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

VAKFIMIZIN BERAT KANDİLİ MESAJI

VAKFIMIZIN BERAT KANDİLİ MESAJI 2

 

VAKFIMIZIN BERAT KANDİLİ MESAJI

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hamd, âlemlerin rabbi olan Allah’a(c.c); salat ve selam rahmet ve merhamet peygamberi olan Hz. Muhammed’e (aleyhi salâtu vesselam),  pak ehli beytine, güzide ashabına ve tüm müminlerin üzerine olsun.

      “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.” (İbn Mâce)

7 Nisan 2020 Salı gününü çarşambaya bağlayan gece Berat Gecesidir. Ülkemiz dâhil tüm dünyanın zor bir zamandan geçtiği bir dönemdeyiz. Bu geceyi nasip olursa Yüce Allah’ın ihsan ve inayetiyle bu salgın hastalık sebebiyle buruk bir sevinçle karşılayacağız.

“Rahmet, icabet, takdir, kurtuluş, af, arınma” anlamlarına gelen berat, hiç kuşkusuz ki temizlenme ve kurtuluş gecesidir. Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuru kazandıran bu gece; aynı zamanda yanlışlardan kaçınma, günahlardan arınma, affedilmenin yanında affedici olma, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme bilinci de verir.

Berat Gecesi, bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür imkânı kazandıran bir fırsat gecesidir. Berat, mağfirettir. İlahî rahmetin tecelli ettiği gün ve gecedir. Berat, pişmanlık ve umut zamanıdır. Berat Gecesi ellerin duaya ve gönüllerin Mevla’ya açıldığı gecedir. Rabbimize yönelip Ramazan öncesi mağfiret iklimine dâhil olmanın arifesidir.

Özellikle yaşadığımız bu günlerde bütün insanlığı esareti altına alan malum bulaşıcı hastalık bize bir kez daha insan olarak acziyetimizi göstermekte ve fehm ettirmektedir. Acziyet, güce sığınmayı gerektirir. Biz de bu münasebetle acizliğimizi Kadir olan Allah’a(c.c) sunuyoruz. Rabbimizden kendimizin, ailemizin, toplumumuzun ve bütün insanlığın beratini istememizin, bütün benliğimizle O’na yakarmamızın tam zamanıdır.

İlmin kapısı olan Hz. Ali’ye sorarlar: “Başımıza gelen musibetler, bir imtihan mıdır? Yoksa Allah’ın bir cezası mıdır? Hz. Ali şöyle cevap verir: “Eğer başımıza gelen musibetler bizi Allah’a yaklaştırıyorsa bu bir imtihandır. Eğer O’ndan uzaklaştırıyorsa bu bir cezadır”. cevabını verir.

Bu gecemizi Efendimizin (aleyhi salâtu vesselam) ihya ettiği şekliyle ihya etmeliyiz.

Bu gece, Allah resulünün Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum.” şeklindeki yönelişi ile fıtrata dönülmelidir.

Bu gece ümitler canlanmalı, bağışlama ve bağışlanma duyguları güçlendirilmelidir.

Bu geceyi, birbirimizi inciten söz ve eylemlerden, Rabbimizi gücendirecek günahlardan berat etmek için bir fırsat bilmeliyiz.

Bu gece,  kulluk şuurumuzu tekrar tekrar gözden geçirmeli, pas tutan kalplerimizi bu gece ile cilalamalı ve parlatmalıyız.

Bu gecemizi hayata yeni bir başlangıç olarak kabul edip Rabbimizin razı olduğu ve beratına layık gördüğü bir mü’min olma yolunda ilk adımı atmalı, geçmiş hatalarımızın affı için ümmet olarak tövbe ve istiğfar etmeliyiz.

İnsanlığın, İslam’a olan ihtiyacını unutmayarak bu yolda azim ve gayret göstererek, insanlığın hidayeti için bu gecede eller semaya açılarak Rabbimize büyük bir aşkla yakarmalıyız.

Bu gece, bu salgın hastalığa yakalanan hastalarımız için eş-Şafi olan Allah’tan şifa vermesini dilemeliyiz. Çünkü O, sonsuz hazinelere sahiptir; çokça affeden ve affetmeyi de sevendir.

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak bu temennilerle tüm Müslümanların Berat Gecesi’ni tebrik eder, bu gecenin tüm Müslümanlar için Allah’tan bir berat vesilesi olmasını, yüce Allah’tan niyaz ederiz.

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Ocak 2021
  P S Ç P C C P
  « Ara    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031