Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

mevlid2

VAKFIMIZIN MEVLİD KANDİLİ MESAJI- 2020

 

VAKFIMIZIN MEVLİD KANDİLİ MESAJI- 2020

 

 

Hamd, âlemlerin Rabbine; salat ve selam, müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderilen O Resul’e, pak ehl-i beytine ve kıyamete kadar onun yolunu takip eden müminlerin üzerine olsun.

 

“(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya-107)         


(Resulüm!) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (Al-i İmran- 31)

 

Yüce Rabbimiz, bizlere olan rahmetinden dolayı dünya ve ahiret saadetimizin mutluluğu için her biri rahmet tecellisi olan peygamberler göndermiştir. Hz. Âdem’den (aleyhi’s-selam) başlayan bu kutlu silsile son peygamber Hz. Muhammed (aleyhisselatu ve’s-selam) ile son bulmuştur.

Tarih şahittir ki yeryüzü O’nun doğumuyla aydınlanmıştır. İlk vahiyle birlikte kendisine verilen nur ile tüm dünyayı aydınlatmıştır. O’nunla birlikte insanoğlu, eşref-i mahlûkat olduğunun farkına varabilmiştir.

Kutlu Nebi’nin çağlar üstü evrensel mesajı kıyamete kadar bize rehberlik edebilecek güç ve kuvvete sahiptir. Bütün yeryüzünün esenlik diyarı olması, bütün şehirlerin güvenli belde olması için “Muhammed’ül Emin” olan O kutlu insanın özelliklerine ve örnekliğine bugün Müslümanlar ve insanlık, her şeyden daha çok ihtiyacı vardır.

O’nun örnekliği sadece şekle dayalı sünnetlerin yaşatılması değildir. Hz. Peygamber’in (aleyhisselatu ve’s-selam) her davranışı bize bir hikmeti öğretir. O bizim için her yönüyle örnektir. Baba olarak, eş olarak, öğretici olarak ve yönetici olarak en güzel örnektir.

Peygamber Efendimiz (aleyhisselatu ve’s-selam) ırk, dil, renk, yaş, cinsiyet gözetmeksizin “insana” sorumluluklarını ve taşıdığı emaneti öğretmiştir.  Bu emanet, fitne çıkarmak ve bozgunculuk yapmak yerine; bilgi, hikmet ve marifetle yeryüzünü imar ve inşa etmektir. Bu bilince erenler; insanları yönetirken zulüm, baskı ve zorbalık yerine adaletle ve merhametle yönetirler. Hiçbir zaman zulmün ve zalimin yanında değil, her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olurlar.

Bugün körelmeye yüz tutmuş hassasiyetler, ubudiyeti unutmuş zihinler, hırs, tamah, kibir ve güç tutkusuyla kararmış kalpler, onun mevlidini idrak ederek Peygamber Efendimizin (aleyhisselatu ve’s-selam) örnekliği ve rehberliğiyle yeniden bir doğuşa muhtaçtır. Peygamber Efendimizin (aleyhisselatu ve’s-selam) hayatı bizim için vicdanın, affın, sabrın ve şefkatin örnekliğidir.

Müslümanların tefrikadan ve esaretten kurtularak izzet bulması, Hz. Muhammed’in (aleyhisselatu ve’s-selam) yoluna sımsıkı yapışmak ve aralarında İslam kardeşliğini güçlü bir şekilde tesis etmekle mümkündür.

İslam ümmeti, en büyük rehberi ve kurtuluş öğretmeni olan Hz. Muhammed’i (aleyhisselatu ve’s-selam) her yönüyle özümsemedikçe ve O’nun sünnetini yaşamadıkça aradan uzun yıllar geçse de bugün olduğu gibi insanlık zulüm altında kıvranmaya devam edecektir.

Hayatımızın her alanında sünnet-i seniyye’ye ittiba(bağlılık) arttırılmalı, yaşantımızda Resulullah’ın (aleyhisselatu ve’s-selam) güzel ahlakını şiar ve düstur edinmeli, hasseten bugünlerde İslam âlemine daha çok dua etmeliyiz.

Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece, âlemlere rahmet olarak gönderilen Resul-i Ekrem Efendimizin (aleyhisselatu ve’s-selam)  dünyaya teşrifinin yıl dönümü olan Mevlid Kandilini idrak edeceğiz. Mevlid kandilinin, Peygamber Efendimizin (aleyhisselatu ve’s-selam) sîretinin anlaşılmasına; İslam düşmanlarının birliklerinin bozulup darmadağın olmasına; Müslümanlar arasında da vahdet, kardeşlik, kurtuluş ve zafer getirmesine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederiz. 27.10.2020

 

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

mevlid
 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Nisan 2021
  P S Ç P C C P
  « Mar    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930