Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

VAKFIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a(cc) hamd olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed’e(Sallallahu Aleyhi Vesellem), ehl-i beytine ve ashabına salât ve selam olsun.

Enes bin Mâlik (radıyallahuanh)’ten şöyle rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Medine’ye geldiğinde halkın eğlence ile geçirdiği iki gün vardı. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesellem): ‘Bu iki gün(ün özelliği) nedir?’ diye sordu. ‘Câhiliye döneminde o günlerde eğlenirdik.’ dediler. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: ‘Şüphesiz Allah sizin için o günleri onlardan daha hayırlı olan Ramazan ve Kurban bayramlarıyla değiştirdi.’” (EbûDâvûd, Salât, 239)

Yüce Rabbimizin müminlere verdiği en güzel hediyelerden biri olan Ramazan ayına elveda deyip Ramazan Bayramı’na kavuşmanın buruk heyecanı içerisindeyiz. Yüce Rabbimiz,  Ramazan ayının orucunu samimiyetle tutan kullarına birer müjde ve mükâfat olarak bayram günlerinin sevincini hediye etmiştir. Bayram günleri, ulvi duyguların coştuğu, sevgi ve saygı hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerdir.

Bayramlar, Müslümanların bir araya gelmelerini sağlayarak, yardımlaşma, ikramda bulunma ve hediyeleşme ruhunun tüm benliklerde yer edinmesine vesile olmaktadır.

Kuşkusuz Ramazan Bayramı’nın İslam dinindeki yeri çok kıymetlidir. Ramazan Bayram’ı, Ramazan ayı boyunca tutulan orucun toplu iftar sevincini ifade eder. Ramazan ayı boyunca hakkını vererek nefislerine oruç tutturan mü’minler, sabır imtihanını başarıyla verip Rablerinin rızasına varmanın sevincini yaşarlar.

Bayram, Ramazan ayını ihlas duygusuyla ve kulluk bilincini kuşanıp günahlardan arınarak geçirmektir.

Bayram, küskünlerin barışmasına ve dargınlıkların ortadan kaldırılmasına vesile olmaktır.

Bayram, enaniyetleri ayaklar altına almaktır.

Bayram, mağdur ve kimsesizlere umut olup, israftan uzak durmaktır.

Bayram, hastalara ve kırık gönüllere derman,  üzüntülere sevinç olmaktır.

Bayram, darda olan kardeşlerimizin kurtuluşu için ellerimizi Mevla’ya açmaktır.

Bayram, sıla-i rahimi gözeterek erdemli faziletleri yerine getirmektir.

Bayram, Ramazan ayı boyunca yapılan ibadetlerin, çekilen salavatların, okunan Kur’an’ların, verilen sadakaların, edilen duaların meleke haline getirilerek yıl boyunca tekrarlanmasıdır.

Bayram, af ve mağfiret ayı olan Ramazan’ın manevi havasından doyasıya teneffüs edip bu mutluluk ve sevinci Müslüman kardeşlerimizle paylaşmaktır.

 

Bu yıl Ramazan ayını, Rabbimizin bir imtihanı olarak bir kez daha virüs salgınının gölgesinde geçirip ve bayrama da bu şekilde girmekteyiz. Salgın nedeniyle birçok değerli kardeşimizi kaybetmenin hüznü de ayrıca kalbimizi yaralamıştır. Rabbimizden bir kez daha bu salgından dolayı vefat eden tüm Müslümanlara Allah’tan (cc) rahmet dileriz.

Bu duygu ve düşüncelerle İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik eder, başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere İslam ümmetinin kurtuluşuna, Müslümanların vahdetine ve insanlığın malum salgından kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.12.05.2021.                                                                                                                                

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

VAKFIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI (2)
 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Eylül 2021
  P S Ç P C C P
  « Ağu    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930