Menu

We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

VAKFIMIZIN VAKIFLAR HAFTASI MESAJI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Hamd; bizleri en güzel şekilde yaratıp İslam’la şereflendiren, bizlere hayır kapılarını açan, merhametlilerin en merhametlisi olan yüce Allah’a (celle celâlüh) olsun.
Salat ve selam; peygamberler silsilesinin son mührü, alemlere rahmet, insanlığa örnek olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (sallallâhu aleyhi ve sellem); pak ehl-i beytinin, güzide ashabının ve O’nun yolunu sürdüren muttakilerin üzerine olsun.
“İnsanoğlu ölünce üç şey dışında tüm ameli kesilir. Bunlar: sadaka-i câriye (faydası kesintisiz devam eden hayır), kendisinden faydalanılan ilim ve kendisine dua eden hayırlı evlat.” (Müslim, Vasiyye, 14.)
İnsanlar arasında iyi ilişkilerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanabilmesi; insanların birbirilerine destek olmaları, birbirileriyle acı ve mutlu günlerini paylaşmaları, aralarına sevgi ve saygı tohumlarını ekmeleriyle mümkündür.
İslami kültür ve medeniyetten gelen sevgi, kardeşlik ve merhamet duygularının vücut bulduğu önemli kurum ve değerlerimizden biri de vakıflarımızdır.
Herhangi bir karşılık beklemeksizin başkalarına maddi ve manevi yardım etmek gibi ulvi bir düşüncenin mahsulü olan vakıfların tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır.
Vakıflar, Peygamber Efendimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) ve ashab-ı kiramın fiilleriyle vücut bulmuş hayır kurumları olarak başlamıştır. Sonradan gelen imanlı nesil; bu manevi mirasa sahip çıkıp günümüze kadar bu mirası yaşatmıştır.
Tarihte olduğu gibi, günümüzde de toplumun büyük yaralarına ve ihtiyaçlarına adeta merhem olan vakıflarımız, toplumun sosyal dengesine ve huzuruna da büyük katkılarda bulunmuş ve bulunmaktadır. Vakıfların toplumdaki yansımasını birkaç madde ile şöyle sıralayabiliriz:

⦁ Vakıflar; iyiliklerin en güzeli ve en mükemmeli olan sadaka-yı cariye kurumlarıdır.
⦁ Vakıflar; insanlığı, fazilete götüren bir hayır kapısıdır.
⦁ Vakıflar; diriye şefkat, ölüye rahmet duasıdır.
⦁ Vakıflar; İslam medeniyetinde İnsanlara bir eğitim yuvası, bir misafirhane, bir aşevi, bir şifahane göreviyle hizmet veren hayır ve hasenat vesilesidir.

Müslümanlar; “Vakfa hizmet, halka hizmet; halka hizmet ise Hakk’a hizmettir.” anlayışıyla hareket edip rıza-yı ilahiyi gözetmek amacıyla vakıflara her zaman büyük önem vermiştir.
Vakıflar; ortaya koydukları nice somut ve soyut değerlerle, topluma maddi ve manevi katkılarıyla kendilerini toplumda her zaman hissettirmiştir.

Bu münasebetle; İslamî geleneğimizin birer nişanesi olan ve kendilerini Hakk’a adayan vakıflarımızın ve vakıf görevlilerimizin Vakıflar Haftasını tebrik eder, kendilerinden nice hayırlı hizmetlerin devamını dileriz. 10.05.2021

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

VAKIFLAR HAFTASI (1)
 • Sosyal Medya

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 • Takvim

  Eylül 2021
  P S Ç P C C P
  « Ağu    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930