VAKFIMIZIN 2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONU BASIN AÇIKLAMASI

VAKFIMIZIN 2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONU BASIN AÇIKLAMASI

بسم الله الرحمن الرحيم

 

Hamd, âlemlerin Rabbi olan yüce Allah’a (Celle Celâluhu) mahsustur. Salat ve selam; Tevhid Öğretmenimiz Hz. Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) üzerine olsun.

Türkiye geneli ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören milyonlarca öğrenci kardeşimiz, 16 Haziran 2023 Cuma günü karnelerini alarak yaz tatiline gireceklerdir.

Tatil, uzun ve yorucu bir eğitim-öğretim döneminin ardından gelen doğal bir haktır. Çocuklarımızın bu haklarını daha verimli kullanabilmeleri için anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Medeniyetimizde tatil, bir işten boşalıp daha başka hayırlı bir işe koşmanın adıdır. (İnşirah Süresi, 7. Ayet)

Bu sebeple, yaz tatili çocuklarımızın manevi eğitim almaları için altın bir fırsattır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarına ve Sivil Toplum Kuruluşlarının düzenlediği benzer faydalı kurslara, çocuklarımızı mutlaka göndermeliyiz. Maneviyatı gelişmeyen çocukların, başta aileleri olmak üzere bütün topluma zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Aileler ve STK’lar,  çocuklarımızda tarih şuurunun gelişmesi için İslam kültür ve medeniyetine ait tarihi yerlerin ziyaret edilmesi için programlar düzenlemelidir. Tatil, çok az görüşebildiğimiz uzak akraba, eş ve dostların ziyaret edilmesi açısından da önemli bir fırsattır. Bu ziyaretler çocuklarımızda ayrıca, inancımızın emrettiği sıla-i rahim bilincinin gelişmesine katkı sunacaktır.

Karne notu başarı için tek ölçü olarak kabul edilmemeli ve düşük not için çocuklara yüklenilmemelidir. Unutmamalıyız ki; karne notlarının düşük olması dünyanın sonu değildir. Ailenin ve öğretmenin de karne notunun paydaşı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

10 ilimizi etkileyen, on binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan, Yüzyılın Felaketi diye adlandırılan depremlerden, herkes gibi eğitim-öğretim camiası da ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Depremde yüzlerce okul yıkıldı, çok sayıda öğrencimiz ve öğretmenimiz de hayatını kaybetti. Sağ kalanlar da yaşanan felaket nedeniyle uzun süre eğitimlerinden uzak kaldı. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere konu ile ilgili olan herkesin,  depremzede öğrencilerimizin eksiklerini öncelemesi, gerek içine gireceğimiz tatil dönemi için gerekse de gelecek yılın eğitim öğretim ortamının oluşturulması için şimdiden bir çaba içine girmesi elzemdir.

Yaklaşık yüz yıldır materyalist bir anlayış üzerine kurulu eğitim sisteminin, köklü bir değişikliğe ihtiyacı olduğu apaçık ortadadır. Türkiye’nin ikinci yüzyılının konuşulduğu bu dönemde ülkemizin geleceğini belirleyen en önemli alanın eğitim alanı olduğu gerçeği unutulmadan medeniyet ve inancımıza uygun bir eğitim sistemi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Bu nesil, iki kere ikiden bile daha önce ve daha net, önce helal ile haramı öğrenmeli; İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek şekilde eğitilmelidir. Çocuklarımızı ifsat eden ve ideoloji dayatan Batının materyalist paradigmasına dayalı eğitim sistemi terk edilmeli, bunun yerine ıslah için acilen, kendi medeniyet değerlerimizle uyumlu, maneviyata ve ahlâka önem veren bir eğitim sistemi tesis edilmelidir. Toplumun kurtuluşu, Hakk’ı üstün tutan nebevi metotla yetiştirilmiş insanlardan geçer.

Bu vesileyle 2022-2023 yılı eğitim-öğretim sezon sonunun ve yaz tatilinin başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Peygamber Sevdalılar Vakfı