VAKFIMIZIN 2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONU BASIN AÇIKLAMASI

VAKFIMIZIN 2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONU BASIN AÇIKLAMASI

بسم الله الرحمن الرحيم

Hamd insana kalemle yazmayı öğreten, insanı başıboş bırakmayan, peygamberler gönderip onlara vahyi indiren alemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur. Selat ve selam karanlıklardan aydınlığa çıkmamıza vesile olan, bize çok şefkatli ve merhametli olan, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (sallallahu aleyhi vesellem) üzerine olsun.

Bir eğitim öğretim yılının sonuna daha gelmiş bulunmaktayız. Bir yıl boyunca öğrencilerimizi eğitmek için büyük gayretler sarf eden başta öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerine, eğitimin her kademesinde görev yapan tüm eğitim çalışanlarına, büyük gayretlerle her gün çocuklarını okula göndermek için hazırlık yapan annelere, çocuklarını okutmak için büyük fedakârlık yapan babalara teşekkür ederiz.

Karne notunun, başarı için tek ölçü olarak kabul edilmediğini, düşük not alan öğrencilerimize evlatlarımıza göstereceğimiz tutum ve davranışlarda bilinçli ve dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Anne babaların düşük not alan çocuklarına karşı neler yapması gerektiğini çevrelerindeki eğitimcilere danışmaları gerekir. Karne notu aslında ailenin ve öğretmenin de paydaşı olduğu bir not olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü eğitimin üç ayağı vardır: çocuk aile ve öğretmen.

Yaz tatili çocuklarımızın maddi ve manevi gelişimleri için büyük bir fırsattır. Manevi hayatımızı geliştirip olgunlaştırmak maddi hayatımız kadar önemlidir. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere her yıl düzenlenen yaz Kur’an kursları, sivil toplum kuruluşlarının düzenlemiş olduğu faydalı kurslar, çocuklarımızın maneviyatını imar ve inşa edebilmek için bir fırsattır. Manevi değerlerinden habersiz büyüyen bir çocuk maddi yaşantısında da mutlu olamayacağı bilinen bir gerçektir. Maneviyatı gelişmeyen çocukların başta aileleri olmak üzere bütün topluma zarar verdiğini birçok acı tecrübe ile görüyoruz.

Çocuklarımız da tarih şuurunun gelişmesi için İslam kültür ve medeniyetine ait tarihi yerlerin ziyaret edilmesi için ailece programlar düzenleyebiliriz. Tatilde uzak akrabalarımıza, eş ve dostlarımıza ziyarete giderek çocuklarımızın akraba bağlarının kuvvetlenmesine, sıla-i rahim ve vefa mefhumunu öğrenmelerine yaşayarak yaşatarak göstererek rol model olmalıyız.

Halkımızın kurtuluşu materyalist bir eğitim felsefesi ile olmaz. Aziz ve rahim olan Allah tarafından indirilmiş Kur’an’ın gölgesinde, maneviyata ve ahlaka önem veren bir eğitim sistemi tesis edebilirsek dünya ve ahret mutluluğunu elde edebiliriz. Toplumumuzun kurtuluşu Hakkı Üstün tutan nebevi metotla yetiştirilmiş insanlardan geçer.

Bu vesileyle 2023-2024 yılı eğitim öğretim sezonun sonunun ve yaz tatilinin başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

 

                                                                                                          PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI